ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

52 (01-01) Ľanový olej

Sťažovateľ

Fyzická osoba

Zadávateľ

BIO nákupy s.r.o.

Médium

Internet (reklama vo vyhľadávači, web stránka zadávateľa)

Stav nálezu
Pozitívny nález
Ustanovenia kódexu:

čl. 25 ods. 1 písm. b)


Rada pre reklamu, Šustekova 51, 851 04 Bratislava
 
Arbitrážny nález
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (ďalej len „Komisia“) ako orgán Rady pre reklamu (ďalej len „Rada“) príslušný podľa článku 5, druhej hlavy I. časti Etického kódexu reklamnej praxe (ďalej len „Kódex“) postupom podľa čl. IV Rokovacieho poriadku Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len „Poriadok“) vydáva v súlade s čl. V ods. 1 a 2 Poriadku tento
 
n á l e z :
 
Internetová reklama (reklama vo vyhľadávači, článok na web stránke zadávateľa): „Ľanový olej“
Zadávateľa: BIO nákupy s.r.o.
 
je v rozpore
 
s ustanovením čl. 25 ods. 1 písm. b) Kódexu.
 
Rada ako združenie etickej samoregulácie zaevidovala sťažnosť od fyzickej osoby , okres Nitra voči internetovej reklame – výsledkov zobrazených vo vyhľadávači a článku, zverejnenom na web stránke zadávateľa, BIO nákupy s.r.o. Sťažovateľ namieta voči tvrdeniu v znení „ľanový olej porazí aj rakovinu“ a má za to, že reklama môže spôsobiť zanedbanie doporučenej liečby lekárom a v konečnom dôsledku aj smrť. 
 
Zadávateľ v rámci svojho stanoviska o.i. uvádza, že propagáciou danej URL formou reklamy došlo neúmyselne prostredníctvom tzv. dynamickej textovej kampane vo vyhľadávaní bez jeho vedomia. Reklamu, ktorá bola predmetom sťažnosti zadávateľ pozastavil. Naďalej sa zobrazuje len daný článok na blogu, súčasťou ktorého je aj upozornenie v znení: „Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom“. 
 
Popis reklamy:
Reklama vo vyhľadávači Google: Vo vyhľadávači je uvedená nasledujúca textácia: „Ľanový olej porazí aj rakovinu! – Bionakupy.sk – Bionakupy. Ľanový olej je zdravý tuk, ktorý podporuje zdravie aj chudnutie. Čo viac si môžete priať?…Ľanový olej BIO 250 ml fior di loto. Xlanovyolej.
 
Článok na web stránke zadávateľa s headlinom: „Ľanový olej porazí aj rakovinu“, bol publikovaný v nasledovnom znení: 
„Ľanový olej je zdravý tuk, ktorý podporuje zdravie a aj chudnutie. Čo viac si môžete priať? Tento zdravý tuk je nadupaný omega 3 a omega 6 mastnými nenasýtenými kyselinami. Jej pozitívne účinky na celé telo musíte spoznať…
Ľanový olej je produktom z ľanových semien. Ľanové semená sú hnedé semienka podobné sezamovým. Tento zdravý produkt má obrovský, pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka. Všetci chceme byť zdraví, ale povedzme si úprimne, robíme pre svoje zdravie naozaj všetko čo treba??? Máte dostatok živín v stravovaní, dostatočný pitný režim a cielený pohyb? Ak ste na všetko odpovedali áno, tak ste na najlepšej ceste za dobrým zdravím. Ak ste na všetky otázky nezodpovedali áno, tak tu je pre Vás pripravený práve ľanový olej, ako prvá pomoc pre zvýšenie Vášho zdravia. Samozrejme všetky ostatné body ako – kvalitnú stravu, pitný režim a pohyb postupne vylepšite.
ČO OBSAHUJE ĽANOVÝ OLEJ?
Tuk, vitamín E, choline (skupina vitamínov B), omega 3 a omega 6 mastné kyseliny
ÚČINKY ĽANOVÉHO OLEJA – ZDRAVIE
Silný stimulant imunitného systému
Detoxikácia celého tela (bunky, orgány)
Ochrana a podpora rastu nových buniek
Ničenie rakovinových a nádorových buniek
Antiseptické účinky (proti zápalom kĺbov, kože, orgánov…)
Eliminuje bolesť hlavy pri migréne
Znižuje vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak
Prečisťuje cievy a organizmus od „zlého“ tuku
Riedi krv – proti krvným zrazeninám
Prečisťuje a detoxikuje trávenie a hrubé črevo
Podporuje trávenie a pravidelnú stolicu
Urýchľuje metabolizmus a chudnutie
Prečisťuje močové cesty a obličky
Normalizuje hladinu cukru v krvi
Lieči kožné ochorenia
Zmierňuje bolestivú menštruáciu
Zlepšuje dýchanie (astma) – ochorenia dýchacieho ústrojenstva
Ľanový olej je vhodný aj pre tehotné ženy
ÚČINKY ĽANOVÉHO OLEJA – CHUDNUTIE
Ľanový olej spracovaný za studena je povolenou 100 % prírodnou pomôckou v zdravom chudnutí. Aj napriek tomu, že je to čistý tuk, tak tento tuk je zdravý a zabezpečuje správne fungovanie tela. Pri pravidelnej konzumácií Vám urýchli a podporí nie len chudnutie, ale aj Váš zdravotný stav. Upravuje trávenie, stolicu, hladinu cholesterolu, krvného tlaku, hladinu cukru v krvi a odstraňuje chute na sladké. Čo viac si môžete priať? Zdravý tuk, ktorý podporuje chudnutie a zdravie
POUŽITIE ĽANOVÉHO OLEJA V PRAXI
VONKAJŠIE POUŽITIE
Pri kožných problémoch (ekzém, vyrážky, otvorené rany, popáleniny, lupienka) – ľanový olej mazať na poranené miesta 1 – krát za deň a túto liečbu kombinovať aj s vnútorným užívaním.
VNÚTORNÉ POUŽITIE
Pri nepravidelnej stolici, vysokom tlaku, vysokom cholesterole, pri cukrovke 2. typu, pri onkologických ochoreniach, kardiovaskulárnych ochoreniach, žlčníkových kamoňoch, astme, tráviacich ťažkostiach, kŕčových žilách, bolestivej menštruácií, migréne… Jednoduchá pomoc s ľanovým olejom. 2 krát za deň konzumujte ľanový olej – 1 ČL do jogurtu, tvarohu, kaše alebo do džúsu. Ľanový olej nezohrievajte, nesmie prejsť tepelnou úpravou inak jeho účinok nebude dokonalý.
ONKOLOGICKÍ PACIENTI
By mali ľanový olej užívať 2 x za deň po 1 PL ľanového oleja pridaného do tvarohu.
PREČO KÚPIŤ ĽANOVÝ OLEJ OD VÝROBCU BIOTUSCANY?
Hlavnou výhodou je, že jeho lisovanie prebieha tradičným spôsobom za studena. To znamená, že počas lisovania ľanu sa semienka nepražia a ani žiadnym iným spôsobom nezohrievajú. Počas celého lisovania sa neprekročí teplota 35°C. Ľanový olej sa plní výhradne do tmavých sklenených fliaš, ktoré sa uzatvárajú kvalitným kovovým uzáverom a telo fľaše a uzáveru je hermeticky prepojené – nehrozí riziko oxidácie a ani vniku vzduchu do fľaše. Ďalšie výhody ľanového oleja od Biotuscany sme spracovali v prehľadnej infografike.
TESTOVANIE OLEJA NA OBSAH MIKROORGANIZMOV, PLESNÍ A KVASINIEK
Ľanový olej od výrobcu Biotuscany bol testovaný na obsah mikrooganizmov, plesní a kvasiniek – negatívny výsledok. Ľanový olej je v najvyššej možnej kvalite aká je dostupná na trhu a neobsahuje žiadne stopy mikroorganizmov, plesní či kvasiniek.
CERTIFIKÁT ĽANOVÉHO OLEJA
Pozrite si kompletný certifikát ľanového oleja – organoleptické vlastnosti, mikrobiologické vlastnosti, fyzikálno-chemické vlastnosti, GMO,…“ 
Súčasťou je ponuka konkrétnych produktov ľanového oleja, s informáciou o cene, množstve a dodaní. Nasleduje text v znení: „Upozornenie: Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na našich stránkach sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny, prípadne jej výživových a liečivých účinkoch. Dovoľujeme si vás upozorniť, že všetky informácie na tejto stránke majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom.“ 
 
Názor Komisie:
Komisia preskúmala sťažnosť a dôkazový materiál a na základe skutočností, ktoré sú jej známe a z dostupných informácií dospela k týmto záverom:
 
Komisia poukazuje na to, že v predmetnom prípade bol ako reklama posudzovaný nielen názov článku, ktorý sa mohol zobrazovať aj samostatne ako banner, ale celý článok, ktorý nie je možné oddeliť od e-shopu, ktorým stránka  https://www.bionakupy.sk/ je. A to bez ohľadu na oddelenie sekcie pod názvom blog. Tiež Komisia  poukazuje na to, že dokonca v samotnom texte  blogu je uvedená časť pod názvom „PREČO KÚPIŤ ĽANOVÝ OLEJ OD VÝROBCU BIOTUSCANY?“, čo len potvrdzuje uvedené, že predmetné informácie nie je možné oddeliť od reklamných informácií.  
V zmysle Kódexu neprípustnou je reklama, ktorú vylučujú alebo priamo zakazujú všeobecne záväzné právne predpisy, najmä pokiaľ ide o formu prezentácie alebo propagácie (čl. 25 ods. 1 písm. b) Kódexu). V danom prípade Komisia vychádzala najmä zo skutočnosti, že predmetom propagácie na web stránke je konkrétny produkt – potravina (ľanový olej), na propagáciu ktorého, najmä v súvislosti s tvrdeniami použitými v reklame sa vzťahujú špecifické právne predpisy. V tomto kontexte Komisia vníma ako neetické najmä využitie viacerých zdravotných tvrdení, ktoré sa vzťahujú ku konkrétnym diagnózam (napr. onkologickému ochoreniu, astme, hypertenzii a pod.) a má za to, že reklama môže v spotrebiteľovi oprávnene vyvolať dojem, že predmetný produkt – potravina môže mať v prípade uvedených diagnóz terapeutické, resp. liečivé účinky, čo preukázané nebolo. Navyše zadávateľ nepreukázal, že zdravotné tvrdenia, použité v reklame sú v tomto prípade schválenými zdravotnými tvrdeniami, resp. v danom prípade nebolo žiadnym spôsobom preukázané, že sa nachádzajú v Zozname schválených povolených tvrdení (EFSA) a Komisia má za to, že ich použitie v reklame preto nebolo opodstatnené, ani súladné s Kódexom, práve s ohľadom na nesúlad so špecifickými legislatívnymi pravidlami a podmienkami používania zdravotných tvrdení. 
 
Na základe vyššie uvedeného Komisia hlasovaním rozhodla, že internetová reklama (reklama vo vyhľadávači, článok na web stránke zadávateľa): „Ľanový olej“, zadávateľa: BIO nákupy s.r.o. je v rozpore s ustanovením čl. 25 ods. 1 písm. b) Kódexu a sťažnosť sťažovateľa je čiastočne opodstatnená.  
 
Komisia preto v súlade s čl. V ods. 2 písm. b) bod v. Poriadku apeluje na zadávateľa reklamy, ktorý sa vyzýva k zmene alebo úprave posúdenej reklamy alebo k zamedzeniu jej ďalšieho šírenia.
Poučenie:
Zadávateľ reklamy alebo sťažovateľ môžu požiadať Radu o preskúmanie nálezu v lehote do troch pracovných dní od odoslania nálezu, len ak zaplatia poplatok a
a) vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré mohli mať podstatný vplyv na posúdenie reklamy a nemohli sa v konaní uplatniť bez zavinenia osoby, ktorá o preskúmanie žiada,
b) namieta sa porušenie Poriadku alebo
c) namieta sa neoznámenie konfliktu záujmov niektorého člena Komisie.
 
Poplatok spojený s preskúmaním nálezu vo výške 30 EUR pre fyzickú osobu alebo 300 EUR pre právnickú osobu je potrebné uhradiť na č. účtu Rady: IBAN SK15 1100 0000 0026 2210 7629. Variabilný symbol: číslo sťažnosti uvedené v záhlaví tohto nálezu.
 
V Bratislave dňa 20. 01. 2022 
 
 
Mária Tóthová Šimčáková 
predsedníčka Komisie
 
Scroll to Top