ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

39 (09-05) Najväčšia ponuka

Sťažovateľ

Fyzická osoba

Zadávateľ

neznámy

Médium

On-line reklama

Stav nálezu
Pozitívny nález
Ustanovenia kódexu:

čl. 10 ods. 7


Rada pre reklamu, Šustekova 51, 851 04 Bratislava

Arbitrážny nález
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu (ďalej len „Komisia“) ako orgán Rady pre reklamu (ďalej len „Rada“) príslušný podľa článku 5, druhej hlavy I. časti Etického kódexu reklamnej praxe (ďalej len „Kódex“) postupom podľa čl. IV Rokovacieho poriadku Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu (ďalej len „Poriadok“) vydáva v súlade s čl. V ods. 1 a 2 Poriadku tento

n á l e z :

On-line reklama (príspevok na Facebooku, reklamný článok): „Najväčšia ponuka v histórii Jama levova“
Zadávateľ: neznámy 

je v rozpore 

s ustanovením čl. 10 ods. 7 Kódexu.

Rada ako združenie etickej samoregulácie zaevidovala sťažnosť od fyzickej osoby, okres Senec voči reklamnému článku, na ktorý bol užívateľ presmerovaný po kliknutí na sponzorovaný príspevok na Facebooku. Sťažovateľ uvádza, že v predmetnom prípade ide o podvodnú reklamu, keďže táto navodzuje dojem, že ide o redakčný text na portáli Aktuality.sk. V článku je ako zdroj uvedená TASR, písaný je však ako autorský text. V článku sú vyobrazené zábery účinkujúcich z relácie Jama levova a použité vyjadrenia porotcov z relácie, pričom tieto sú vymyslené a žiadnym spôsobom neodkazujú na skutočný obsah relácie.

Z reklamy nie je zrejmé, kto je zadávateľ reklamy a Rade sa to v procese posudzovania reklamy nepodarilo určiť.

 

Popis reklamy:
Vizuál sponzorovaného príspevku na Facebooku zobrazuje záber z relácie Jama levova, v ktorom sú zobrazení porotcovia. Vizuál je doplnený odkazom na stránku ANIMALSPARAMOUNT.COM A textom v znení: „Najväčšia ponuka v histórii Jamy levovej!; Niet divu, že levi túto dohodu podpísali.“
Po kliknutí na predmetný sponzorovaný príspevok je užívateľ presmerovaný na článok, ktorý je zalomený do podoby falošnej stránky aktuality.sk. Článok obsahuje vizuály z relácie Jama levova, odvysielanej na TV Markíza, na ktorých sú vyobrazení účastníci relácie, súťažiaci aj porotcovia.
Text článku je v znení:
„Najväčšia ponuka v histórii relácie Jama Levova: zbohatnite už za 7dní! (Naozaj)
Dvaja najlepší priatelia z vysokej školy, ktorí sa objavili v obľúbenej televíznej relácii Jama Levova naTV Markíza, predstavili svoj nápad na automatizovanú platformu na obchodovanie s kryptomenami zvanú „Ethereum Evex Ai“. Myšlienka bola jednoduchá: umožniť priemernému človeku zarábať na boome kryptomien. Hoci nemá absolútne žiadne investičné ani technologické skúsenosti. Najväčšia ponuka v histórii relácie Jama Levova: zbohatnite už za 7 dní! (Naozaj) | Aktuality.sk
Používateľ by jednoducho vykonal počiatočný vklad na platformu, zvyčajne vo výške aspoň 200 eur a automatizovaný algoritmus obchodovania by sa pustil do práce. Použitím kombinácie dát a strojového učenia by algoritmus vedel určiť, kedy je ideálny čas na nakupovanie kryptomien za nízku cenu a ich predaj za vysokú cenu, čím by sa zisk používateľa maximalizoval.
Podnikatelia majú v úmysle zarobiť na svojej platformy účtovaním malej provízie len zo ziskov, ktoré používateľ vytvorí. Požiadali Levy o 300 000 eur za 25 % spoločnosti, čím vyčíslili jej hodnotu na 800000 eur. Na predvedenie sily platformy svojej spoločnosti požiadali podnikatelia Tatiana Ondrejková, aby vložila 200 eur naživo počas relácie.
Po tom, čo si Tatiana Ondrejková prvýkrát v živote zakúpila kryptomenu pomocou platformy „EthereumEvex Ai“. „Počula som o kryptomenách a obrovskom množstve peňazí, ktoré na nich môžete zarobiť, ale nikdy som si žiadne nekúpila. Netušila som, kde začať. Bolo to naozaj jednoduché. Na vklad peňazí mi stačila moja kreditná karta a platforma ich nakúpila za mňa.“
Tatiana Ondrejková
Po uskutočnení počiatočného vkladu vo výške 200 eur sa obchodná platforma pustila do kupovania za nízku cenu a predaja za vysokú. Do 5 minút úspešne zvýšila svoje počiatočné prostriedky na 403,18 eur. To znamená zisk 103,18 eur. 25. 10. 2023 13:05 Najväčšia ponuka v histórii relácie Jama Levova: zbohatnite už za 7 dní! (Naozaj) |
Levy začali dychtivo túžiť investovať do tejto firmy
(Obrázok: TV Markíza)
Všetci Levy boli okamžite ohromení tým, aké ľahké bolo zarobiť. Platforma sa stará o všetko obchodovanie automaticky a keďže cena kryptomeny je pomerne kolísavá, existuje mnoho príležitostí dosiahnuť zisk.
„Kryptomeny sú teraz nesmierne v kurze a ak na tom dokáže zarobiť aj niekto ako Tatiana, bez urážky Tatiana, idem do toho. Potrebujem sa do toho tiež zapojiť. Predkladám obrovskú ponuku: 800 000 eur za25 % spoločnosti.“ Povedal Igor Rattaj.
Než mali podnikatelia možnosť reagovať na ponuku Igor Rattaj, Tatiana ich prerušila a povedala s úsmevom na tvári: „Po 10 minútach som šla až na 538,42 dolárov“.
V tom čase chcelo investovať všetkých päť Levy, ale Igor Rattaj a Juraj Fehervari začali navzájom prihadzovať. S 950 000 eur za 25 % podiel predložil Juraj vyššiu ponuku ako Igor. Potom Igor odpovedal novou ponukou vo výške 1,2 milióna eur za podiel iba vo výške 20 %, čo by znamenalo, že spoločnosť by mala hodnotu 6 miliónov eur.
Po menšej diskusii to podnikatelia rýchlo prijali, pričom išlo o najväčší obchod v histórii relácie „Jama Levova“.
Rozhodli sme sa vyskúšať „Ethereum Evex Ai“, aby sme zistili, či je pre vás skutočne možné pomocou tejto platformy zarobiť. Tu je ich ponuka: Rýchlo sme zistili, že platforma si účtuje províziu vo výške 2% zo ziskov, ktoré používateľ vygeneruje, a aby ste mohli začať, musíte vykonať minimálny vklad vo výške 200 eur. Tieto peniaze budú vašou počiatočnou investíciou, ktorú obchodný softvér používa na obchodovanie. MOJE VÝSLEDKY S „ thereum Evex Ai“ PO 7 DŇOCH: : Rozhodol som sa zaregistrovať si účet s „Ethereum Evex Ai“ , vykonal som počiatočný vklad vo výške 200 eur a nastavil som svoj účet na aktívny. Počas relácie dokázala Tatiana Ondrejková zarobiť 103 eur za 5 minút. Mne to trvalo oveľa dlhšie. Platforma dosiahla zisk 80,19 eur za 28 hodín, čo na mňa aj tak urobilo poriadny dojem! Nikdy predtým som nekupoval kryptomeny a nikdy v živote som neobchodoval na burze, ale tu som dokázal generovať zisky.
Tiež sme sa dozvedeli, že „Ethereum Evex Ai“ zarába nákupmi, keď cena stúpa a klesá. Tento postup je známy ako predaj krátkych pozícií (short) a platforma to automaticky spracuje za vás.
Strávil som asi 5 minút denne kontrolou svojich výsledkov a po 5 dňoch platforma dosiahla obchodovaním pôsobivý zostatok 756 eur. To je 252 % nárast môjho počiatočného vkladu. V túto platformu som začínal skutočne veriť.
Po 14 dňoch sa moja počiatočná investícia vyšplhala až do výšky 1 930 eur. V tejto chvíli mi hlavou nekontrolovateľne lietali myšlienky na všemožné veci, na ktoré by som tie peniaze mohol minúť. To je viac peňazí, než zarobím v práci za mesiac, a to som sledovaní platformy strávil menej ako 30minút.
Rozhodol som sa ponechať svoj účet aktívny celkovo 30 dní, pretože som chcel vidieť, ako vysoko sa môže dostať môj zostatok. Môj účet nakoniec dosiahol vrchol 7 380,10 eur, ale mal negatívny obchod–79,51 eur. Pozrel som sa do svojich obchodných záznamov a zistil som, že nie každý obchod je ziskový. Niektoré sú v skutočnosti stratové.
Platforma nie je zázračná, ale potom, čo 70 % mojich obchodov bolo ziskových, čistý výsledok bol 7300,59 eur z môjho počiatočného vkladu vo výške 200 eur. Zabrali mi to menej ako 30 minút práce týždenne a nepotreboval som absolútne žiadne technické ani investičné skúsenosti.
Celkovo sa mi pomocou platformy „Ethereum Evex Ai“ podarilo zarobiť 7 300,59 eur. Rozhodol som sa vybrať si peniaze, aby som zaplatil dovolenku v zámorí. Keď sa vrátim, peniaze, ktoré mi po dovolenke zostanú, určite znova investuje do platformy „Ethereum Evex Ai“. Možno dokonca dám výpoveď v práci! Levy „Ethereum Evex Ai“ ABSOLÚTNE MILUJÚ. „Ethereum Evex Ai“ je najlepšia investícia, akú som kedy urobil! Firma narástla len v tomto roku o viac ako2 400 %. A ako používateľovi platformy mi moje zisky z obchodovania s kryptomenami vzrástli o 320 % s použitím virtuálneho autopilota.” – – Igor Rattaj. „Premeškal som investíciu do platformy „Ethereum Evex Ai“, pretože podnikatelia sa rozhodli pre investora Igor Rattaj, ale ako používateľ platformy doshujem obrovské výnosy! Moja návratnosť ako používateľa bola viac ako 630 %, čo je oveľa viac ako čokoľvek, čo som investoval tu v rámci do Jama Levova Juraj Fehervari. „Z človeka, ktorý o kryptomenách iba počul, som sa stal expertom na kryptomeny už za 3 mesiace. Prial by som si, aby som mal na investovanie do podnikania viac peňazí, ale som nesmierne rád, že som sa rozhodol stať sa používateľom tohto produktu.” – Milan Dubec. „Som stále v šoku, v rámci relácie som vložil 200 eur naživo a po 5 minútach sa mi okamžite vrátil zisk103 eur. To je najväčší a najrýchlejší výnos, aký som kedy po 5 minútach videl. Táto vec je legitímna.“ – Tatiana Ondrejková. „Ethereum Evex Ai“ mi priniesol revolúciu vo svete investícií. Skoro úplne som opustil svoje bežné akciové portfólio v prospech obchodovania s kryptomenami. Pomocou platformy „Ethereum Evex Ai“ môžete zarobiť viac, rýchlejšie, jednoduchšie a bez akýchkoľvek predchádzajúcich znalostí kryptomien alebo investorských znalostí.“ – Igor Kolla. .
VYSKÚŠAJTE „Ethereum Evex Ai“ SAMI. Práve teraz „Ethereum Evex Ai“ umožňuje našim čitateľom vyskúšať si platformu s minimálnym počiatočným vkladom len 200 eur. Túto sumu si môžete kedykoľvek vybrať. Vzhľadom na obrovský nárast popularity obchodnej platformy sa tento počiatočný minimálny vklad môže zvýšiť!
Ak chcete začať, sú potrebné tri kroky:
Vyskúšajte to teraz!
1. Zaregistrujte si bezplatný účet
2.Vložte minimálne 200 eur
3.Zarábajte!
Poznámka: Svoje zisky alebo počiatočný vklad môžete kedykoľvek vybrať pomocou tlačidla „Výber“ na platforme
Zdroj: TASR!

Názor Komisie:
Komisia preskúmala sťažnosť a dôkazový materiál a na základe skutočností, ktoré sú jej známe a z dostupných informácií dospela k týmto záverom:

V zmysle Kódexu reklama, ktorá je anonymná alebo netransparentná, je neprípustná (čl. 10 ods. 7 Kódexu). V predmetnom prípade Komisia v prvom rade vychádzala zo skutočnosti, že z reklamy nie je zrejmé, kto je jej zadávateľ a Komisii sa nepodarilo zadávateľa zistiť ani v priebehu posudzovania prípadu, a preto reklamu v tomto smere vyhodnotila ako anonymnú, a teda neetickú. Zároveň reklamný článok je umiestnený na falošnom portáli, ktorý kopíruje obsahy a vizuálnu stránku oficiálneho portálu aktuality.sk, čím uvádza priemerného spotrebiteľa do omylu a navodzuje dojem, že webová stránka, na ktorej je článok umiestnený je oficiálnou webovou stránkou spravodajského portálu, čo však pravdou v skutočnosti nie je. V rámci reklamného článku je taktiež bezdôvodne uvedený ako zdroj informácií TASR, čo navodzuje že v predmetnom prípade posudzovaný komunikát nie je reklamou, ale ide o redakčný obsah. Samotný obsah reklamného článku zneužíva výsledok cudzej tvorivej činnosti, bezdôvodne a klamlivo sa odvoláva na oficiálnu televíznu reláciu „Jama levova“, zneužíva vizuálny obsah (pri vizuáloch, ktoré zachytávajú priamo obsah relácie „Jama levova“ je ako zdroj obrázkov bez súhlasu vysielateľa uvedená TV Markíza) ako aj mená porotcov a účinkujúcich z predmetnej relácie a spája ich s obsahmi a tvrdeniami, ktoré neboli nikdy vytvorené ani povedané, pričom ani vysielateľ neudelil súhlas na použitie uvedených zobrazení a tvrdení v rámci predmetnej reklamnej komunikácie. S ohľadom na tieto skutočnosti má Komisia za to, že reklama je netransparentná a obsahuje klamlivé zobrazenia a tvrdenia, ktoré môžu uviesť priemerného spotrebiteľa do omylu, a preto ju vyhodnotila ako neetickú.

Na základe vyššie uvedeného Komisia na svojom zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo dňa 9.11.2023 hlasovaním rozhodla, že on-line reklama  (príspevok na Facebooku, reklamný článok): „Najväčšia ponuka v histórii Jama levova“, neznámeho zadávateľa je v rozpore s ustanovením čl. 10 ods. 7 a sťažnosť sťažovateľa je opodstatnená. 

Komisia preto v súlade s čl. V ods. 2 písm. a) Poriadku apeluje na zadávateľa reklamy, ktorý sa vyzýva k zmene alebo úprave posúdenej reklamy a k zamedzeniu jej ďalšieho šírenia. 

Poučenie:
Zadávateľ reklamy alebo sťažovateľ môžu požiadať Radu o preskúmanie nálezu v lehote do troch pracovných dní od odoslania nálezu, len ak zaplatia poplatok a
a) vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré mohli mať podstatný vplyv na posúdenie reklamy a nemohli sa v konaní uplatniť bez zavinenia osoby, ktorá o preskúmanie žiada,
b) namieta sa porušenie Poriadku alebo
c) namieta sa neoznámenie konfliktu záujmov niektorého člena Komisie.

Poplatok spojený s preskúmaním nálezu vo výške 30 EUR pre fyzickú osobu alebo 300 EUR pre právnickú osobu je potrebné uhradiť na č. účtu Rady: IBAN SK15 1100 0000 0026 2210 7629. Variabilný symbol: číslo sťažnosti uvedené v záhlaví tohto nálezu.

 

V Bratislave dňa 20. 11. 2023

 

 

 

Mária Tóthová Šimčáková   v.r.
predsedníčka Komisie

Scroll to Top